تبلیغات
[cb:جنبش فرهنگی سربازان امام زمان]

جنبش فرهنگی سربازان امام مهدی(عج)

آیا امام خمینی(ره) و انقلاب ایران جزء نشانه های حضرت(عج) است ؟

آیا امام خمینی(ره) و انقلاب ایران جزء نشانه های حضرت(عج) است و آیا ما می توانیم ظهور آقا را ببینیم؟

این سوال حاوی دو بخش است كه به طور جداگانه به آنها می پردازیم:
1. پیوند انقلاب اسلامی ایران با انقلاب مهدوی
در این رابطه نمی توان پاسخ قطعی و روشنی داد؛ اما منابع روایی شیعه و سنی، پیرامون حضرت مهدی(عج) اتفاق نظر دارند كه آن بزرگوار بعد از نهضتی مقدماتی كه برایش به وجود می آید، ظهور می كند. ایرانیان زمینه ساز حكومت آن حضرت و آماده كننده مقدمات فرمانروایی او هستند. با دقت در روایات معصومین(ع) به این نتیجه می رسیم كه آنان، نسبت به ایران و مردم آن توجه خاصی داشتند و در موقعیت های مختلف از نقش آنان در یاری رساندن به دین و زمینه سازی برای ظهور امام مهدی(عج) و شركت در قیام جهانی آن حضرت سخن گفته اند.
رسول خدا(ص) می فرماید: « از مشرق زمین قیام می كنند و زمینه را برای قیام حضرت مهدی(عج) فراهم می سازند.(یوطئون)».(كشف الغمه، ج3، ص268، بحارالانوار، ج51، ص87)
امام باقر(ع) می فرماید: « گویا قومی را می بینم كه در مشرق قیام كرده اند و حق را می طلبند، ولی حق را به آنان نمی دهند، بار دیگر طلب می كنند، ولی باز به آنان واگذار نمی كنند، در این حالت شمشیرها را از نیام كشیده، بر شانه می گذارند كه در این هنگام دشمن خواسته آنان را می پذیرذ، ولی آنان نمی پذیرند و قیام می كنند و حق را واگذار نمی كنند مگر به صاحب امر(حضرت مهدی(عج)) كشتگان آنها شهیداند و اگر من آنان را درك می كردم، خودم را برای صاحب این امر آماده می كردم».(الغیبه نعمانی، ص373، بحارالانوار، ج52، ص243)
بعضی از صاحب نظران این حدیث به انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی(ره) تطبیق كرده اید. در روایتی از امام علی(ع) نقل شده است: « در سه چیز انتظار فرج را داشته باشید.» سوال شد ای امیرمؤمنان! آنها چیست؟ فرمود: « اختلاف اهل شام بین خود و خروج پرچمداران سیاه از خراسان(ایران) و ... .»(عقد الدرر،‌ص104، 105)
درباره زمینه سازی ایرانیان و فعالیت های مختلف آنان قبل از ظهور، با توجه به روایات می توان موارد مختلفی بیان كرد؛ از جمله ایرانیان برای حفظ اسلام متحد و یكپارچه می گردند، اما اعراب متفرق و پراكنده می شوند. ایران و شهر قم، پایگاه مطمئن علوم اسلامی و فقه آل محمد(ص) خواهد شد. جرقه های امید از ایران بروز می كند و اسلام دوباره در جهان مطرح می شود(نه حدیث). علم از حوزه نجف می گریزد و در قم مسكن می گزیند. قم پایگاه اهل بیت می شود و علم از آنجا به تمام دنیا منتشر می شود. اسلام با دست ایرانیان در جهان كفر و شرك، مطرح می گردد و حیات مجدد می یابد. انقلاب اسلامی ایران جهان را تكان می دهد و زمینه های حكومت امام زمان(عج) را فراهم می سازد. ایرانیان سپاه و ارتش امام زمان(عج) را تشكیل خواهند دارد و یكپارچه در خدمت آن حضرت قرار خواهند گرفت و ... .»(ر.ك: آینده و آینده سازان، ص129 و 130)
2. دیدن دوران ظهور
ما باید همیشه این امید و آرمان را حفظ كنیم كه زمان ظهور را درك كرده و به یاری حضرت مهدی(عج) بشتابیم. ما باید بدانیم 
درباره ظهور ولی عصر(عج)، در روایات دست كم دو جهت گیری در این باره دیده می شود.
الف. بر شمرده شدن زمان دقیق ظهور از اسرار و تنها در قلمرو علم الهی نمونه ای از این دست روایات بیان می شود:
H}.....: عن علی بن الحسین علیهما السلام قال: ان امر القائم حتم من الله ... و لایكون القائم الا بسفیانی، قلت جعلت فداك فیكون فی هذه السنه؟ قال: ما شاء الله. قلت: یكون فی التی تلیها؟ قال: یفعل الله ما یشاء؛{H ؛ امام سجاد(ع) فرمودند: «موضوع قیام حضرت مهدی(عج)، امری حتمی الوقوع از جانب خداوند است... و بدون رویداد خروج سفیانی، واقع نمی شود. به امام گفتم فدایت شوم. آیا در همین سال در پیش است، روی می دهد؟ امام فرمود: خداوند هرگونه كه بخواهد، اقدام می كند». V}(معجم احادیث المهدی، ج 3، ص 199){V
ملاحظه می شود كه در این روایت، امام سجاد(ع)، زمان ظهور را، به خواست و اراده الهی پیوند می دهد.
ب. روایاتی كه با شدت تمام هرگونه تعیین زمان را ، حتی از سوی اهل بیت(ع)، نكوهش می كند. نمونه ای از این دست روایت:
H}«عن ابی بصیر، عن ابی عبدالله(ع) قال: قلت له جعلت فداك متی خروج القائم(ع) فقال: یا ابا محمد انا اهل البیت لانوقت و قد قال محمد(ص) كذب الوقاتون»{H ؛ ابی بصیر می گوید از امام صادق(ع) درباره زمان ظهور حضرت مهدی(عج) پرسیدم، ایشان فرمود: ای ابا محمد، ما اهل بیت برای آن، زمان تعیین نمی كنیم چرا كه پیامبر(ص) فرموده است: هر كس درباره قیام حضرت حجت(عج) زمان تعیین كند، دروغ گفته است». V}(غیبت نعمانی، ص 288){V روایتی مشابه این روایت از همین امام معصوم(ع)؛ یعنی امام صادق(ع) آمده است كه: H}«یا مهزم كذب الوقاتون، و هلك المستعجلون، و نجا المسلمون»؛{H ای مهزم، تعیین كنندگان زمان برای ظهور حضرت مهدی(عج)، دروغ می گویند، كسانی كه در این باره شتاب می كنند، هلاك می شوند و تسلیم شوندگان تقدیر الهی درباره ظهور، نجات می یابند». V}(معجم احادیث المهدی، همان، ص 379){V
از جمع روایات فهمیده می شود كه علم به زمان قطعی ظهور، جزء علوم غیبی است كه منحصرا نزد خداوند است و نسبت به زمان ظهور امام زمان (عج) هیچ كس نمی تواند زمان مشخص و معینی را اعلام كند، زیرا غیر از خداوند هیچكس نسبت به آن آگاهی ندارد. آنچه كه در برخی از روایات درباره زمان ظهور امام زمان(ع) آمده است، نشانه‌ها و علایمی است كه بر اساس آنها برخی از علما و صاحب نظران اظهار نظرهایی نسبت به نزدیك بودن و یا نزدیك نبودن زمان ظهور كرده‌اند. اما هیچ یك از آنان به طور قطع چنین اظهار نظرهایی را مطرح نكرده‌اند. از این رو، نمی توان گفت كه در این نزدیكی‌ها آیا امام زمان (عج) ظهور خواهد كرد یا خیر.دوشنبه 8 فروردین 1390 | نظرات ()


موضوعات

جنگ نرم

مهدویت

مذهبی

پیوندهای روزانه

وبلاگ حاج علی

مطالب اخیر

تغییر وبلاگ

م ن ت ظ ر چیست؟

سیر تاریخی اورشلیم و نامگذاری آن به بیت المقدس و ارض موعود

ثبت لحظه بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاهچاله عظیم

علت کاهش تولد ستارگان/ شیرهای گاز ستاره ساز جهان بسته شدند

ناگفته هایی درباره مختار ثقفی

چگونگی تسخیر جهان با یاران كم

چرا حضرت مهدی موعود(ع) مظلوم‌ترین فرد عالم است؟

برگ‏هایى ازتاریخ روم مادر امام زمان علیه السلام

به بهانه برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت های آمریکا(CUPA AMERICA)،/قسمت1

سحر سامری قسمت آخر/فحشا و خون

پاسخ آیت الله جوادی آملی به چهار پرسش درباره امام زمان (عج)

اولین جملات حضرت مهدی (عج) پس از ظهور

کوهی که حضرت سلیمان، جن ها را در آن زندانی می کرد + تصاویر

خدایا، امام زمان(عج) را به آرزوهایش برسان

آرشیو مطالب

آذر 1391

شهریور 1390

مرداد 1390

تیر 1390

خرداد 1390

اردیبهشت 1390

فروردین 1390

اسفند 1389

بهمن 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

نویسندگان

anaj

پیوند ها

مکتب الشهدا

گل نرگس

دانشنامه مهدویت

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0

لوگوی دوستان