تبلیغات
[cb:جنبش فرهنگی سربازان امام زمان]

جنبش فرهنگی سربازان امام مهدی(عج)

چرا امام علی (ع) امارت ابوموسی اشعری را بر مردم كوفه ابقا كرد؟

در آن زمان ابوموسی در ظاهر و در افكار عمومی داری امتیازات متعدّدی بود یكی آن‌كه وی از اصحاب پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ بود.[1] و در زمان پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ از جانب آن حضرت، والی مناطقی از یمن بود.[2] دیگر آن‌كه از فقهای عصر عمر و عثمان به شمار می‌آمد.[3] از سوی خلفا بارها به سمت فرماندهی سپاه در فتوحات برگزیده شد. و در عصر خلافت عمر به امارت بصره منصوب شد و چون در دورة خلافت عثمان از خلافت بصره عزل گردید، مردم كوفه او را به‌جای سعید بن عاص به فرمانداری كوفه برگزیدند و عثمان نیز آن‌را پذیرفت.[4] بنابراین ابوموسی به علّت صحابی بودن و فرماندهی فتوحات و برخورداری از مناصب اجرایی در عصر پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و دوران خلفا، همواره از موقعیت و نفوذ ویژه اجتماعی برخوردار بوده است.

علاوه بر این، ابوموسی با تعلیم قرآن و تلاوت آن با صدای خوش[5] بر محبوبیّت و موقعیت اجتماعی خویش افزوده بود. افزون براین، هیچ گزارش تاریخی مبنی بر سوءاستفاده مالی ابوموسی ثبت نشده است، از این‌رو می‌توان گفت كه ابوموسی برخلاف بیشتر كارگزاران عثمان از بیت‌المال سوءاستفاده نكرده و در مسائل مالی حدود الهی را رعایت می‌كرد.[6]


با این همه امیرمؤمنان، به كارگزاری ابوموسی رضایت نمی‌دادند از این‌رو با به خلافت رسیدن آن حضرت و اعزام استانداران خود به شهرها، «عمارة بن شهاب» را به كارگزاری كوفه فرستاد، امّا در نیمه راه، عدّه‌ای جلوی وی را گرفتند و تهدیدش كردند كه اگر باز نگردد، خونش را خواهند ریخت. و گفتند: جز به ابوموسی به كس دیگر به‌عنوان كارگزار كوفه، خرسندی نشان نخواهند داد. و او مجبور به بازگشت شد.

[7] از سوی دیگر در همین زمان ابوموسی طی نامه‌ای به امام علی ـ علیه السّلام ـ بیعت مردم كوفه را اعلام كرد.[8] از این‌رو امیرمؤمنان ـ علیه السّلام ـ ناگزیر ابوموسی را در سمت كارگزاری كوفه ابقاء كرد تا بعداً او را عزل نماید البتّه در این امر سفارش مالك اشتر را نباید نادیده گرفت چراكه وی از حضرت درخواست ابقای ابوموسی بر امارت را كرد و حضرت علی‌رغم میل درونی خویش به این امر تن داد. چنان‌كه حضرت در این مورد می‌فرماید:


به خدا سوگند او نزد من مورد اطمینان و دلسوز نبود و كسانی كه قبل از من بودند، او را ولایت و حكومت بر مردم دادند و من تصمیم داشتم او را عزل كنم. اشتر از من خواست او را ابقا كنم. پس با كراهت او را ابقا نمودم كه بعداً بركنارش نمایم.

[9] 
شاید حضرت علی(ع) از باب «توجه به مشورت»، به سخن مالك توجه كرده باشند همان گونه كه رسول خدا(ص) در جنگ احد نظرشان بر این بود كه در شهر بماند و به دفاع بپردازند اما وقتی دیدند رای جوانان بر این است كه در بیرون شهر به جهاد بپردازند تسلیم خواسته جوانان شدند. 

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر: 
1. سیما كارگزاران علی(ع): علی اكبر ذاكری. 
2. كارگزاران روزگار خلافت امیر المومنین علی بن ابیطالب: جمیله اسلامی. 
3. رفتار امام علی(ع) با زمامداران و تاثیر آن در تحكمی نظام اسلامی: حجت رسولی. 
4. نقش كارگزاران در تثبیت و تضعیف حكومت امیرالمومنین(ع): بنی الله فضلعلی.


[1] ـ طوسی، ابوجعفر محمّد بن الحسن، رجال الطوسی، تحقیق سیّد محمّد صادق آل بحرالعلوم، نجف، مطبعة الحیدریة، چاپ اوّل،1381ه‍ ، ص23. 
[2] ـ ابن حجر عسقلانی، الاصابة فی تمییز الصحابة، تحقیق شیخ عادل احمد عبدالموجود و شیخ علی محمّد معوّض، بیروت، دار الكتب العلمیه، 1415ه‍ ، چاپ اوّل، ج4، ص182 ـ 181. 
[3] ـ یعقوبی، تاریخ یعقوبی، قم: منشورات الشریف الرضی، چاپ اوّل، 1373ش، ج2، ص177و 161. 
[4] ـ ابن عبدالبر القرطبی، همان، ص104. 
[5] ـ اصفهانی، ابونعیم، حلیة الاولیاء، بیروت: دار الكتاب العربی، چاپ دوّم، 1378ه‍ ، ج1، ص258، ابن حجر عسقلانی، همان، ص182؛ ابن عبدالبر القرطبی، همان، ص104. 
[6] ـ. سبحانی، جعفر، فروغ ولایت، قم: مؤسسة امام صادق ـ علیه السّلام ـ ، چاپ اوّل، 1373 ش، ص423. 
[7] ـ طبری، محمّد بن جریر، تاریخ الطبری، بیروت: مؤسسة اعلمی للمطبوعات، چاپ سوّم، 1409ه‍ ، ص463 
[8] ـ همان، ص463 ـ 464، یعقوبی، همان، ص179. 
[9] ـ مفید، الامالی، تحقیق حسین استاد ولی و علی اكبر غفاری، قم: منشورات جماعة المدرسین فی الحوزة العلمیة قم المقدسة، 1403ه‍ ، 296 ـ 295.سه شنبه 31 خرداد 1390 | نظرات ()


موضوعات

جنگ نرم

مهدویت

مذهبی

پیوندهای روزانه

وبلاگ حاج علی

مطالب اخیر

تغییر وبلاگ

م ن ت ظ ر چیست؟

سیر تاریخی اورشلیم و نامگذاری آن به بیت المقدس و ارض موعود

ثبت لحظه بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاهچاله عظیم

علت کاهش تولد ستارگان/ شیرهای گاز ستاره ساز جهان بسته شدند

ناگفته هایی درباره مختار ثقفی

چگونگی تسخیر جهان با یاران كم

چرا حضرت مهدی موعود(ع) مظلوم‌ترین فرد عالم است؟

برگ‏هایى ازتاریخ روم مادر امام زمان علیه السلام

به بهانه برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت های آمریکا(CUPA AMERICA)،/قسمت1

سحر سامری قسمت آخر/فحشا و خون

پاسخ آیت الله جوادی آملی به چهار پرسش درباره امام زمان (عج)

اولین جملات حضرت مهدی (عج) پس از ظهور

کوهی که حضرت سلیمان، جن ها را در آن زندانی می کرد + تصاویر

خدایا، امام زمان(عج) را به آرزوهایش برسان

آرشیو مطالب

آذر 1391

شهریور 1390

مرداد 1390

تیر 1390

خرداد 1390

اردیبهشت 1390

فروردین 1390

اسفند 1389

بهمن 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

نویسندگان

anaj

پیوند ها

مکتب الشهدا

گل نرگس

دانشنامه مهدویت

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0

لوگوی دوستان