تبلیغات
[cb:جنبش فرهنگی سربازان امام زمان]

جنبش فرهنگی سربازان امام مهدی(عج)

ترکیه، پایان لائیک‌ها، آغاز اسلامگراها


 حزب اسلامگرای عدالت و توسعه با تصاحب 326 کرسی از مجموع 550 کرسی پارلمان ترکیه توانست 50 درصد آرا را کسب کرده و برای سومین بار پیاپی اکثریت پارلمان را در اختیار گیرد. این حزب که توسط شاگردان دیروز اربکان - رهبر حزب اسلامگرای رفاه، فضیلت و سعادت كه از ۱۴ اوت ۲۰۰۱ وارد صحنه سیاسی ترکیه شده - اداره می‌شود در حالی این موفقیت را جشن می‌گیردکه از رقیب لائیک و پرادعای خود یعنی حزب جمهوری‌خواه خلق تركیه كه به حزب آتاتورك معروف است با 68 رأی بیشتر جلو افتاده است. سوال این است که با توجه به شکست ممتد لائیک‌ها و پیروزی اسلامگراها در سه دوره متوالی آیامی توان از هم اکنون فاتحه لائیک‌ها را خواند و تولد اسلامگراها را جشن گرفت؟

سومین دوره انتخابات پارلمانی ترکیه در حالی برگزار شد که احزاب مهم ترکیه مثل حزب جمهوری خواه خلق معروف به حزب آتاتورک، جنبش ملی‌گرا، حزب صلح و دموکراسی و عدالت و توسعه عزم خود را جزم کرده بودند بر کرسی‌های بیشتری تکیه زنند و در نهایت این حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان بود که در رقابتی تنگاتنگ رقیب اصلی خود یعنی جمهوری‌خواه خلق به رهبری کمال قلیچداراوغلو را شکست داد. حزب عدالت و توسعه در انتخابات سال ۲۰۰۲ ، ۳۴ در صد سال ۲۰۰۷، ۴۷ در صد آرا و در انتخابات پارلمانی دور سوم ۵۰ در صد آرا یعنی 326 کرسی را به دست آورد. حزب لائیک جمهوری خلق نیز تعداد کرسی‌های خود را از ۱۱۲ کرسی در سال 2007 به ۱۳۵ کرسی افزایش داد و حزب جنبش ملی‌گرا نیز ۵۳ کرسی را از آن خود کرد.

با نگاهی به سیاست‌های اتخاذ شده در دوره زمامداری اسلامگراها و شعارهای انتخاباتی آنها می‌توان به علل اقبال عمومی مردم ترکیه به این حزب پی برد. حزب عدالت و توسعه از زمان به دست گرفتن قدرت توانست با انجام اصلاحات زیربنایی سیاسی و اقتصادی رضایت عمومی مردم ترکیه را به دست آورد. عمده‌ترین اقدامات اسلامگراها را که باعث افزایش محبوبیت آنها شد می‌توان در چند محور زیر خلاصه نمود:

1- حمایت ازآرمان فلسطین:حمایت‌های ترکیه از آرمان مردم فلسطین در سال‌های اخیر و انزجار از رژیم صهیونیستی و رویکرد ضدصهیونیستی در سیاست خارجی را می‌توان نام برد که نمونه آن در اجلاس داووس و ترک جلسه توسط اردوغان به دلیل حضور شیمون پرز رئیس جمهور رژیم صهیونیستی و یا اعزام کشتی آزادی به غزه مشاهده شد كه باعث افزایش محبوبیت حزب عدالت و توسعه در بین مردم ترکیه شده است. مضافاً اینکه رژیم صهیونیستی یکی از محورهای اصلی فعالیت‌های انتخاباتی ترکیه بود؛ احزاب لائیک، اردوغان را متهم به ماجراجویی کرده و مدعی بودند ارسال کشتی مرمره و کشته شدن فعالان سیاسی ترکیه ناشی از اقدام نسنجیده و احساسی دولت بوده و در مقابل اردوغان نیز قلیچداراغلو رئیس حزب لائیک جمهوری‌خواه خلق را متهم به همسویی با تل‌آویو و عدم محکوم کردن کشتار کشتی مرمره می‌کرد.

همچنین اردوغان در شامگاه پیروزی گفت: «امروز نه فقط آنکارا، بلکه بیروت، دمشق، رام الله، غزه، قدس، کرانه باختری و در کل، خاورمیانه پیروز شده است که این تجلی دموکراسی، آزادی و عدالت است که به پیروزی رسیده است» و این حکایت از اهمیت موضوع فلسطین در اندیشه اسلامگرایان ترک دارد.

2- اصلاحات اقتصادی: حزب عدالت و توسعه پس از قبضه قدرت توانست با انجام اصلاحات زیربنایی اقتصادی، تورم را كنترل كند و شاخص‌های توسعه اقتصادی ترکیه را افزایش دهد و تركیه را به جایگاه ششم در اقتصاد اروپا و شانزدهم در اقتصاد جهانی و تصدی عنوان بالاترین رشد اقتصادی در جهان پس از چین، برساند که این موضوع نمایانگر موفقیت حزب عدالت و توسعه در عرصه اقتصاد بوده است.

3- اصلاحات سیاسی: انجام اصلاحات سیاسی یکی دیگر از دلایل اقبال عمومی به اسلامگراها در ترکیه بوده است. اسلامگراها با در پیش گرفتن گفتمان اسلامی در عرصه سیاست خارجی و با نگاه به شرق به خصوص کشورهای اسلامی توانستند موفقیت‌های دیپلماتیک مهمی را کسب نمایند. نزدیکی دیپلماتیک به جمهوری اسلامی، حمایت از انقلاب‌های منطقه و زدن دست رد به سینه دیکتاتورها، فاصله گرفتن از غرب و به خصوص آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و کم‌رنگ نمودن جاذبه پیوستن به اتحادیه اروپا در عرصه سیاست خارجی و فراهم كردن زمینه آزادی و عدالت در پرتو دین مبین اسلام و زنده نمودن شعارهای اسلامی باعث شد اردوغان به یك رهبر محبوب تبدیل شود.

از دیگر مسایلی که اسلامگرایان ترکیه از چند سال قبل پیگیر آن بوده‌اند و در شعارهای انتخاباتی آن‌ها نیز پررنگ بود تغییر در قانون اساسی است. اردوغان در نخستین نطق خود پس از پیروزی حزبش در انتخابات این کشور گفت: «بدون شک پیام رأی ملت ترکیه در این انتخابات تغییر قانون اساسی است.» قانون اساسی فعلی ترکیه در سال ۱۹۸۲توسط نظامیان لائیک وضع شدونقش نظامیان در آن پررنگ ودین درآن به حاشیه رانده شده است. اردوغان برای تغییر قانون اساسی ترکیه باید با کسب دو سوم اکثریت پارلمانی یعنی 367 رأی، اصلاحات قانون اساسی را ارائه دهد و هم اکنون 41 رای برای به دست آوردن حدنصاب برای انجام تغییرات کم دارد که می‌تواند در ائتلاف با نیروهای مستقل و کرسی‌های آزاد تعداد آرا لازم برای این کار را به حد نصاب نزدیک کند. این موضوعی بود که در سخنرانی اردوغان در روز پیروزی نیز دیده می‌شد که گفت با اجماع و همفکری با سایر احزاب، قانون اساسی جدید را خواهند نوشت. در غیر این صورت ناچار است تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی را به رفراندوم عمومی بگذارد تا مردم خود به صورت مستقیم به این موضوع رأی دهند، امری که در صورت وقوع می‌تواند تاریخ ترکیه را وارد مرحله جدیدی نماید و رسماً این کشور تاریخی و اسلامی را به دامان جهان اسلام و خط مقاومت برگرداند. بدون شک این پیروزی می‌تواند بر روند بیداری اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا مؤثر واقع شده و این کشور و ملت آن را در عرصه دفاع از مظلومان در جهان اسلام پیشتاز نماید امری که از هم اکنون غرب و رژیم صهیونیستی را به هراس انداخته و درآن صورت می‌توان پایان لائیسیته و آغاز اسلامگرایی در ترکیه را جشن گرفت./حسن احمدیسه شنبه 31 خرداد 1390 | نظرات ()


موضوعات

جنگ نرم

مهدویت

مذهبی

پیوندهای روزانه

وبلاگ حاج علی

مطالب اخیر

تغییر وبلاگ

م ن ت ظ ر چیست؟

سیر تاریخی اورشلیم و نامگذاری آن به بیت المقدس و ارض موعود

ثبت لحظه بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاهچاله عظیم

علت کاهش تولد ستارگان/ شیرهای گاز ستاره ساز جهان بسته شدند

ناگفته هایی درباره مختار ثقفی

چگونگی تسخیر جهان با یاران كم

چرا حضرت مهدی موعود(ع) مظلوم‌ترین فرد عالم است؟

برگ‏هایى ازتاریخ روم مادر امام زمان علیه السلام

به بهانه برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت های آمریکا(CUPA AMERICA)،/قسمت1

سحر سامری قسمت آخر/فحشا و خون

پاسخ آیت الله جوادی آملی به چهار پرسش درباره امام زمان (عج)

اولین جملات حضرت مهدی (عج) پس از ظهور

کوهی که حضرت سلیمان، جن ها را در آن زندانی می کرد + تصاویر

خدایا، امام زمان(عج) را به آرزوهایش برسان

آرشیو مطالب

آذر 1391

شهریور 1390

مرداد 1390

تیر 1390

خرداد 1390

اردیبهشت 1390

فروردین 1390

اسفند 1389

بهمن 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

نویسندگان

anaj

پیوند ها

مکتب الشهدا

گل نرگس

دانشنامه مهدویت

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0

لوگوی دوستان