تبلیغات
[cb:جنبش فرهنگی سربازان امام زمان]

جنبش فرهنگی سربازان امام مهدی(عج)

سیر تاریخی اورشلیم و نامگذاری آن به بیت المقدس و ارض موعود

اورشلیم(Jerusalem)

اورشلیم، تركیبی از دو واژه «اور»  و «شلیم» است. «اور» در عبری به معنی‏ آتش، روشنایی، مقدس و «شلیم» به مفهوم شهر، صلح، سلامتی و آرامش ذكر شده‏ است  و بر روی هم اورشلیم معنی شهر مقدس، شهر روشنایی، شهر صلح و آرامش، و همچنین«میراث مقدس» می‏دهد.

روایات دیگری نیز، دال بر وجه تسمیه اورشلیم در دست است. از زمان‏ سكونت حیتیها در دو هزار سال پیش از میلاد، در این منطقه، اورشلیم را «او-رو- سالم» و قبل از حمله حضرت داود به آن یبوس‏ و در زمان تسلط آن حضرت‏ «اورشالم»، «یروشالائیم»، «یروشالم» و «اورشلیم» به مفهوم شهر صلح و آرامش‏ می‏نامیده‏اند.

در مورد نام«یورشالیم»گویند كه بازمانده از دوره كنعانیهاست. و «یور»  واژه «اور» در اسمهایی چون اورمیه(آب مقدس)، اورمزد(روشن مقدس) و اسامی دیگر باقی مانده است. ارومیه(ارومیه) همان دریاچه درونبومی آذربایجان در شمال غرب ایران‏ بین دو شهر مراغه و اورمیه است كه اسامی دیگر آن را كپوتان(كبودان)، كاپاوتا-كبود، زاپاوتا، مارگیانو، چیچست مذكور در اوستا، كبوذان، بحیرة الشراة، دریاچه شور، طسوج، دریاچه رضائیه، یاغیان و به مناسبت جزیره شاهی، آن را دریاچه شاهی نیز نامیده‏اند.

همچنین در بین النهرین، در سرزمین باستانی بابل، شهری به نام«اور» وجود داشته است‏ كه گویند همان شهر اور(ur)و به زبان فرانسه(our) حضرت ابراهیم است، به معنی تأسیس و شالیم اسم رب النوع صلح می‏باشد.

كنعانیها كه بنا به روایتی اولین گروه موحد در این منطقه بوده‏اند و در پایان هزاره چهارم پیش از میلاد، در این سرزمین می‏زیسته‏اند، شهر«یورسالیم» را بنا كردند. اما چون پادشاه آنان«ملك صادوق» دوستدار صلح و آرامش بود، به‏ احترام«شالیم» خداوند صلح، آن را یورشالیم(شهر صلح) نامید و نیز پیش از حمله داود به آنجا، آن را«یبوس» می‏خواندند. اما، پس از تصرف«یبوس» به‏ دست داود، نام آن به«اورشلیم» و یا مدینه داود تغییر یافت.( یبوس‏ نام قومی است كه در زمان حمله داود، در این شهر ساكن بود و به همین سبب‏ شهر را به نام«یبوس»می‏خواندند.)

اسامی دیگر آن را«ارین‏ئیل» به معنی مسكن خدا، «ایلیا»به مفهوم خانه غم و خانه خدا گفته‏اند.

یهودیها، آن را «بیت همیقداش» (خانه مقدس) نیز می‏گویند. همچنین پس‏ از شورش بر كوخبا، به وقتی كه رومیان بر آن شهر سلطه یافتند(134 ب.م)، نام‏ «ایلیا كاپیتولینا» (تپه خانه خدا)، بر آن گذاشتند و آنجا را به صورت مركزی برای‏ بت پرستی در آوردند.

نام ایلیا تا زمان ظهور اسلام، بر شهر باقی ماند و بتدریج اسامی بیت المقدس، بیت القدس، قدس شریف و مدینه مقدسه بر آن اطلاق شد.

اورشلیم كه به عنوان مركزیتی معتبر، از قرن پانزدهم ق.م سابقه دارد و از جانب حكومتهای داود پیغمبر، مكا بیان و سلسله هرودس به عنوان پایتخت حكومتی‏ برگزیده شده در سرزمین فلسطین، در طرف جنوب شرقی شهر یافا(Jaffa) و در فاصله پنجاه‏ مایلی آن شهر بر فراز تپه‏های سبز و خرم، میان منطقه‏ای كوهستانی بسیار زیبا قرار گرفته، همچون چهار راهی در میان شرق و غرب، عبور و مرور مسافران و تاخت و تاز مهاجمان را از چهار هزار سال قبل از میلاد، تاكنون، شاهد و نظاره‏گر بوده است.

این شهر كه به ارض موعود معروف می‏باشد و مكانی دانسته شده كه چشمه‏هایی از شیر و عسل در آن جاری و پیوسته مطمح نظر مهاجمان و جهانگشایان بوده است، بعد از ظهور اسلام بیت المقدس از طرف سلاطین عثمانی، به نام قدس و قدس شریف‏ خوانده شد.

تاریخ بیانگر آن است كه این شهر صخره‏ای كه بر فراز كوه«موریا» قرار دارد دست كم در طی قرون؛ بیست بار تحت محاصره شدید واقع شده، دوبار به دست‏ مهاجمان به كلی ویران و برجایش شخم زده‏اند، هیجده بار تجدید ساختمان شده‏ و سه بار معبد آن بازسازی و مرمت گردیده و مردمش شش بار وادار به تغییر دین و مذهب خود شده‏اند.

 

منبع: تاریخ اورشلیم (بیت المقدس)/ سیدجعفر حمیدیجمعه 11 شهریور 1390 | نظرات ()


موضوعات

جنگ نرم

مهدویت

مذهبی

پیوندهای روزانه

وبلاگ حاج علی

مطالب اخیر

تغییر وبلاگ

م ن ت ظ ر چیست؟

سیر تاریخی اورشلیم و نامگذاری آن به بیت المقدس و ارض موعود

ثبت لحظه بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاهچاله عظیم

علت کاهش تولد ستارگان/ شیرهای گاز ستاره ساز جهان بسته شدند

ناگفته هایی درباره مختار ثقفی

چگونگی تسخیر جهان با یاران كم

چرا حضرت مهدی موعود(ع) مظلوم‌ترین فرد عالم است؟

برگ‏هایى ازتاریخ روم مادر امام زمان علیه السلام

به بهانه برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت های آمریکا(CUPA AMERICA)،/قسمت1

سحر سامری قسمت آخر/فحشا و خون

پاسخ آیت الله جوادی آملی به چهار پرسش درباره امام زمان (عج)

اولین جملات حضرت مهدی (عج) پس از ظهور

کوهی که حضرت سلیمان، جن ها را در آن زندانی می کرد + تصاویر

خدایا، امام زمان(عج) را به آرزوهایش برسان

آرشیو مطالب

آذر 1391

شهریور 1390

مرداد 1390

تیر 1390

خرداد 1390

اردیبهشت 1390

فروردین 1390

اسفند 1389

بهمن 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

نویسندگان

anaj

پیوند ها

مکتب الشهدا

گل نرگس

دانشنامه مهدویت

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0

لوگوی دوستان